wtorek, 11 lutego 2020

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic sołectwa Ochla i Jeleniów.

W dniach 24-28 lutego 2020 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w Ochli i Jeleniowie, odnośnie zmiany granic miasta Zielona Góra i Gminy Świdnica, w obszarze sołectw Ochla i Jeleniów.





   W poście z 15 stycznia b.r. informowałem już, że ze względu na budowę tzw. obwodnicy południowej, władze Miasta dogadały się z władzami Gminy Świdnica, że nastąpi wymiana terenów pomiędzy obiema Gminami. Świdnica przekaże Zielonej Górze teren leśny, gdzie ma biec początkowe 1,6 km obwodnicy, zaś Zielona Góra przekaże Świdnicy teren leśny o adekwatnej powierzchni w innym miejscu. Planowana obwodnica znajdzie się więc w całości na terenie Zielonej Góry, dzięki czemu władze Miasta będą miały wyłączność w budowie i późniejszym zarządzaniu całą obwodnicą. 

 W związku z tym Miasto musi przejąć kilkanaście działek leśnych ze świdnickiego obrębu nr 11, a w zamian tego przekaże adekwatną (rodzajowo i powierzchniowo lub cenowo?) ilość działek ze swojego obrębu nr 48.

 I tak działki leśne o numerach: 456/3, 456/5, 889/3, 868/4, 868/5, 868/6, 889/4, 894/2, 457, 895/2, 895/1, 896/1, 896/2, 455, 907/1, 907/3, 908/1 i część dz. nr 456/4 znajdujące się w obrębie nr 11, czyli sołectwie Wilkanowo w Gminie Świdnica przejdą do obrębu nr 47, czyli sołectwa Ochla, natomiast działki leśne nr: 36/1, 35/1, 34/1, 34/2, 33/3 i 32/1 znajdujące się w obrębie nr 48, czyli stanowiące część sołectwa Jeleniów, zostaną od niego odłączone i przekazane sołectwu Świdnica.

 Przy zmianie granic jednostek samorządowych istnieje wymóg prawny przeprowadzenia związanych z tym konsultacji społecznych. Wynik tych konsultacji nie ma jednak charakteru wiążącego dla władz, choć opowiedzenie się przeważającej większości mieszkańców za jakąś opcją, dla władz samorządowych szanujących zdanie mieszkańców, powinno być czynnikiem decydującym przy podjęciu ostatecznej decyzji. 
  
 Analizując mapę z przyłączanym do Zielonej Góry terenem od razu zastanawia fakt, iż jest to obszar znacznie większy, niż wymaga tego budowa obwodnicy, nawet z zapasem, zakładając jej przyszłą rozbudowę o dodatkowy pas, jakieś zjazdy itp. Przecież można część z tych newralgicznych działek podzielić (szczególnie działki nr 895/2 i 896/2), by bardziej dopasować dołączane tereny do trasy obwodnicy. Jest to o tyle istotne, gdyż im więcej terenu zostanie przejęta z sołectwa Wilkanowo, tym więcej straci Jeleniów, ze swego zwartego kompleksu leśnego. Obecnie będzie to dla sołectwa Jeleniów odjęcie około 40% jego terenów zalesionych. Tereny te co prawda są własnością Lasów Państwowych, a więc nie leżą w bezpośredniej gestii sołectwa Jeleniów, jednak powierzchnia sołectwa istotnie się zmniejszy, co może mieć kiedyś wpływ, choćby na ilość możliwych do pozyskania środków finansowych (jeśli np. gdzieś w jakimś dofinansowaniu będzie brane pod uwagę kryterium ogólnej powierzchni sołectwa, albo też powierzchni terenu zalesionego). Dla Ochli zaś pozyskanie przyłączanego terenu, biorąc pod uwagę obszar ludność i zalesienie sołectwa, w porównaniu z Jeleniowem, nie będzie miało większego wpływu.

  Na moje pytanie dlaczego będzie przyłączany teren znacznie większy niż wymaga tego budowa i funkcjonowanie obwodnicy, nawet jeśli uwzględniłoby się ewentualną przyszłą jej rozbudowę, dlaczego nie podzielono działek, Urząd Miasta odpowiada, że dzięki tym dużym działkom przyłączany pas będzie lepiej widoczny na mapach, nie będzie na mapach o mniejszych skalach wyglądał jak kreska. Mnie takie tłumaczenie nie zadowala, skoro przy działce 894/2 i tak mamy przewężenie.

  Nasuwa się jednak inne wytłumaczenie, a mianowicie takie, że na pozostawionych dużych działkach władze Zielonej Góry w przyszłości planują przejąć tamtejszy las od Lasów Państwowych i przeznaczyć jego teren pod jakieś inwestycje. Urzędnicy miejscy jednak zaprzeczają, by były takie plany. Tak czy inaczej wydaje się, że sołectwo Ochla na tym przyłączeniu nie straci.
   
   Ale czy na pewno? Abstrahując od całego szeregu kwestii spornych, czy też nawet kontrowersji jeśli chodzi o lokalizację obwodnicy, a także spodziewanego korkowania się obecnej trasy Ochla - Zielona Góra w miejscu przecięcia się tej drogi z obwodnicą, pobawmy się przez chwilę w jeszcze dalej idące przepowiadanie przyszłości :) Załóżmy, że mimo zapewnień miejskich urzędników, przyłączenie większych działek ma na celu np. wybudowanie tam do dekady kilku bloków mieszkalnych i kolejnych kilku również przy obwodnicy, ale nieco dalej na wschód. Powstałaby formalnie w granicach Ochli, ale jednak oddzielona od Ochli dużym lasem duża enklawa, z liczbą mieszkańców znacznie przekraczającą liczbę mieszkańców "starej" części wsi. Z powodu tego położenia, a jednocześnie przy niezależnej komunikacji ze "starą" Zielona Górą, z własnymi sklepami i brakiem konieczności posyłania dzieci do ochlańskiej szkoły, mieszkańcy ci nie mieliby żadnej istotnej konieczności nawiązywania kontaktów ze "starą" Ochlą, a tym samym potrzeby działania na jej rzecz. Czy więc wtedy mimo wszystko nasze sołectwo by zyskało, czy też mogłoby to doprowadzić do całkowitej dezintegracji Ochli, a szczególnie do braku jakiegokolwiek samorządowego (poprzez głosowania mieszkańców) wpływu "starej" obecnej Ochli na jej przyszły los? No ale to taka pesymistyczna wersja :)  

Konsultacje odbędą się:
- w dniach 24-25-26 lutego 2020 r. (poniedziałek, wtorek i środę) w godz. 9.00-14.00 
- w dniach 27-28 lutego 2020 r. (czwartek i piątek) w godz. 14.00-19.00

Miejsca konsultacji:  
- świetlica w Ochli przy ul. Ochla - Jadwigi Śląskiej 1 
- świetlica w Jeleniowie przy ul. Jeleniów 26A 
budynek Urzędu Miasta przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 41, pok. 207 
  (w dniach i godzinach pracy urzędu)

Forma konsultacji:
- postawienie po 1 znaku X na dwóch papierowych formularzach ankietowych   
wypełnione ankiety konsultacyjne mieszkańcy mogą złożyć tylko raz w wybranym punkcie konsultacyjnym we wskazanych powyżej terminach.



Tu link do Zarządzenia nr 19/2020 Prezydenta Miasta Zielona Góra z dn. 17 stycznia 2020 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w sprawie zmiany granic miasta Zielona Góra

Tu link do czystych formularzy ankiet.

Wyniki konsultacji zostaną podane do dnia 31 marca 2020 r.

= = = = = = = = = 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, ukaże się on, po jego zatwierdzeniu przez moderatora.