środa, 20 lutego 2019

Internetowe Prawybory Sołeckie w Ochli :)

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy (w naszym wypadku Miasta Zielona Góra), a więc nie jest samodzielną jednostką samorządową, jednak posiada ono elementy samorządności. Są nimi właśnie Zebranie Wiejskie mieszkańców, jako organ uchwałodawczy sołectwa (stanowiący i kontrolujący) oraz Sołtys, jako organ wykonawczy. Natomiast Rada Sołecka to ciało doradcze działające przy sołtysie, wspomagające jego działalność. Obecnie w Ochli rada sołecka składa się z 6 osób (Statut sołectwa nie określa konkretnej ich liczby). Sołtys spełnia też rolę nieetatowego pomocniczego urzędnika gminy, a więc musi uważać, by będąc związanym z gminną władzą, nie sprzeniewierzyć swojego społecznego mandatu. Za udział w sesjach Rady Dzielnicy sołtys otrzymuje obecnie dietę w wysokości 948 zł. Ma on również wynagrodzenie z tytułu pobieranych podatków lokalnych, które jest zależne do zebranej przez niego kwoty tychże podatków. Nie wiem jednak, jakie są to kwoty. Ponieważ coraz częściej mieszkańcy opłacają podatki przelewami internetowymi, myślę, że ta kwota z roku na rok maleje (mimo, że liczba mieszkańców się powiększa). Nie będę tu rozpisywał się na temat poszczególnych kompetencji organów i ciał sołectwa, bowiem te podstawowe podaje dość sensownie choćby Wikipedia pod hasłami: Zebranie WiejskieSołtys Rada SołeckaWarto też w tym temacie zapoznać się ze Statutem naszego Sołectwa.

Już za miesiąc, 20 marca 2019 r. o godz. 18.00 w sali wiejskiej przy ul. Ochla - Św. Jadwigi Śląskiej 1, rozpocznie się zebranie wiejskie, na którym wybierzemy na najbliższe prawie 5 lat sołtysa i radę sołecką w Ochli. Zapewne na zebraniu tym zjawią się radni miejscy ze strony prezydenta Kubickiego, może też wiceprezydent Kaliszuk i inne osoby związane z władzami Miasta (a zupełnie nie związane z Ochlą), które mogą podjąć agitację na rzecz wyboru takiego sołtysa i członków rady sołeckiej, którzy będą bardziej im spolegliwi, niż lojalni wobec mieszkańców Ochli. Rok 2019 to ostatni rok działania funduszu integracyjnego, a przecież niektóre z inwestycji z nim związanych (jakie uchwalili mieszkańcy Ochli) są przez władze Miasta bojkotowane (np. chodnik przy ul. Żagańskiej, czy ośrodek zdrowia przy ul. Topolowej). Skoro jest to ostatni rok funkcjonowania funduszu integracyjnego, już teraz należałoby podjąć działania, które będą umożliwiały dalsze inwestycje w Ochli i to takie, które będą zgodne z wolą jej mieszkańców. W 2019 r. ma także rozpocząć się budowa kanalizacji w Ochli, która również może przynieść różne problemy. Dlatego też najbliższe 5 lat będzie okresem znacznie trudniejszym niż minione 4 lata funkcjonowania w Zielonej Górze. Z tego też powodu Ochla powinna mieć sołtysa i członków rady sołeckiej, którzy temu sprostają, którzy będą chcieli poświęcać swój czas i pracować dla dobra Ochli, którzy będą mieli na tyle charyzmy, by bronić interesów naszej społeczności przed władzami Miasta, którzy nie będą przedkładali swoich różnych prywatnych korzyści, czy rodzinno-towarzyskich układów, nad dobro naszego sołectwa i jego mieszkańców, ale zawsze będą wobec Ochli lojalni, i którzy również będą starali się uczciwie i bezstronnie rozwiązywać różne ewentualne nasze wewnętrzne konflikty. Sama zaś rada sołecka nie powinna się składać z osób ze sobą i sołtysem blisko spokrewnionych lub skoligaconych, powinna także być reprezentowana zarówno przez „starą” Ochlę, jak i „nową”, a więc osoby z rodzin mieszkających tu już od pokoleń oraz osób, które się tu osiedliły stosunkowo niedawno. Idealnie by było, gdyby poszczególne osoby reprezentowały różne branże, by byli to ludzie o fachowej wiedzy i doświadczeniu w danej dziedzinie (np. osoba doświadczona w prawie samorządowym, ktoś kto ma do czynienia z kosztorysami budowlanymi, ktoś kto potrafi pozyskiwać środki finansowe na różne zadania itp.), dzięki czemu wspólnie stanowiliby silny zespół, potrafiący rozwiązywać różne problemy, spełniać rolę wartościowych doradców nie tylko dla sołtysa, ale też reprezentujących Ochlę obu radnych dzielnicowych. Ochla ma ponad 2,5 tysiąca mieszkańców, na pewno znalazłoby się takich osób sporo.

Większość osób o kandydaturach na sołtysa i członków rady sołeckiej dowiaduje się już na samym zebraniu wyborczym. Nie uważam, by takie działanie przez zaskoczenie, należało do dobrych standardów samorządności. Ochla jest już dużą i dość rozległą wsią. Wiele osób nie zna się nawet z widzenia, a przecież by móc świadomie podjąć wybór, należy o danym kandydacie coś niecoś wiedzieć. Nadrobienie takiej wiedzy już podczas samego zebrania wyborczego, jest wątpliwe. Dlatego też proponuję wprowadzenie dobrej praktyki wcześniejszego zapowiadania kandydatur. A byłoby jeszcze lepiej, gdyby z taką zapowiedzią zaprezentowany został jakiś konkretny program działania, by taka osoba, wypowiedziała się odnośnie różnych aktualnych problemów Ochli, by ujawniła swoją wizję naszego Sołectwa.

Proszę więc o zgłaszanie kandydatur na sołtysa i do rady sołeckiej, na grupie facebookowej Nasza Ochla, pod tamtejszym postem ogłaszającym I Internetowe Prawybory Sołeckie w Ochli :) Można przedstawić kandydaturę własnej osoby lub sugerować inne osoby. UWAGA! W obu przypadkach po podaniu imienia i nazwiska (dużymi literami lub poprzez link do profilu tej osoby na facebooku) oraz (po myślniku) proponowanej funkcji (sołtys /lub/ członek rady sołeckiej), dobrze by też było (po kolejnym myślniku) podać 2-3 zdaniowe uzasadnienie propozycji danego kandydata. Kandydatury będzie można składać do końca 6 marca b.r. (Środa Popielcowa). Dobrze by było, by osoby zaproponowane przez inne osoby, odniosły się do takiej nominacji, napisały czy są, czy też nie są zainteresowane. Te osoby, które same się zaproponują lub które zgłoszone przez inne osoby potwierdzą chęć kandydowania (czy to bezpośrednio pod postem proponującym ich osobę, czy też do mnie telefonicznie (jeśli nie korzystają z facebooka), zostaną ujęte w ankiecie prawyborów, jaką planuję uruchomić 8 marca (piątek) o godz. 12.00 w południe i zakończyć 11 marca (poniedziałek), również o godz. 12.00. W ten sposób wyłonimy liderów, przynajmniej jeśli chodzi o tę część mieszkańców Ochli, która korzysta z internetu i facebooka.

Oczywiście wg obowiązującego w Polsce prawa, wynik tych prawyborów nie będzie w niczym wiążący. Zapewne też i tak tuż przed samym głosowaniem na rzeczywistym zebraniu wyborczym (20 marca b.r.), pojawią się nie występujące w prawyborach kandydatury. Ponieważ jednak jestem za transparentnością życia samorządowego i za poważnym traktowaniem mieszkańców Ochli, myślę, że takie prawybory mogą być dla naszej społeczności wartościowe (będzie w ten sposób można zasięgnąć informacji o kandydatach, będzie można np. zadawać im pytania), a przy okazji będzie fajna zabawa ;) Z czasem zaś może to stać się już naszą dobrą tradycją. 


= = = = = = = = = = = = = = = 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, ukaże się on, po jego zatwierdzeniu przez moderatora.