poniedziałek, 15 czerwca 2020

Sprawa asfaltyzacji i bruku - Cz.2: Kwestia zabytkowości bruku w Ochli.


W związku z budową kanalizacji w Ochli, objęte tą inwestycją ulice są rozkopywane, a po ułożeniu sieci (zgodnie z umową zawartą pomiędzy inwestorem i wykonawcą) ponownie odtwarzane. Odnosi się to także m.in. do dróg brukowanych, ale tu w kilku przypadkach kamienie mają zostać zastąpione asfaltem (a dokładnie pozyskany kamień ma posłużyć w tym samym miejscu jako fundament dla drogi asfaltowej). Taka sytuacja ma mieć miejsce odnośnie ul. Ochla - Zacisze, Ochla - Wł. i St. Grabowskich oraz być może dla części ul. Ochla - Św. Jadwigi Śląskiej. Zrodził się jednak problem, gdyż asfalt miał zostać położony na szerokości 3 m, zaś planowane do odtwarzania drogi brukowe wszędzie miały średnicę większą niż 3 m (od 3,7 do nawet 5,4 m). Przy pasie asfaltu nie zaplanowano też utwardzonego chodnika, co dla pieszych z czasem mogło skutkować nawet pogorszeniem komfortu przemieszczania się. Problem ten był poruszany przeze mnie, panią sołtys i członków rady sołeckiej już w marcu b.r.
W piśmie tym zapytaliśmy także o stanowisko konserwatora zabytków w sprawie asfaltyzacji bruku, do czego m.in. zobowiązało nas  Zebranie Wiejskie w Ochli z dnia 21.02.2020 r..


Na wspomnianym Zebraniu niegdysiejszy sołtys Ochli p. Czesław Smoliński oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Ochla p. Tadeusz Chrystowicz stwierdzili, że bruk na niektórych ochlańskich ulicach jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Przywoływali też stworzony w 2004 r., tzw. "Program Rozwoju i Odnowy Wsi Ochla", będący częścią adekwatnego programu przygotowanego ówcześnie dla całej nieistniejącej już obecnie wiejskiej Gminy Zielona Góra, którego założenia weszły np. do gminnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Program ten mając m.in. na uwadze potrzebę zachowania zabytkowych obiektów w sołectwie, czy też pielęgnowania tradycyjnych i charakterystycznych dla Ochli elementów infrastruktury wsi, zakładał m.in. odnowienie i pełne zachowanie brukowanej nawierzchni trzech wspomnianych powyżej ulic, a także ul. Górnej i ul. 3 Maja. Program podkreślał, iż wybrane do zachowania bruku ulice, nie tylko należą do najstarszych w Ochli (ich układ sięga jeszcze średniowiecza), ale też dodatkowo w ich sąsiedztwie znajdują się najważniejsze ochlańskie zabytki (m.in. średniowieczny kościół i oba nowożytne pałace), co tym bardziej kompozycyjnie uzasadnia pozostawienie bruku (choć oczywiście jak wiemy w Ochli jest on wytworem głównie XIX-wiecznym).

Mimo upływu 15 tygodni, Departament Dróg Urzędu Miasta, jak dotąd nie odpowiedział na nasze pismo, dlatego też by rozwiać wszelkie istniejące niejasności w tej sprawie, postanowiłem zwrócić się bezpośrednio do Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Złożę zapytanie czy na terenie sołectwa Ochla, znajdują się brukowane ulice, które w całości lub w wybranych odcinkach są wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną konserwatorską. A jeśli tak, to jakie są to konkretnie ulice i w jakim zakresie są tą ochroną objęte. Poproszę też o przedstawienie stanowiska w kwestii asfaltyzacji wspomnianych powyżej ulic w Ochli (jeśli któraś z nich figuruje w rejestrze zabytków i jest objęta jakąkolwiek prawną ochroną konserwatorską).

Bruk na ul. Ochla – 3 Maja odtworzony po budowie kanalizacji.

Wschodnia część ul. Ochla-Zacisze po zdjęciu bruku i założeniu kanalizacji.

Bruk na ul. Ochla - Władysławy i Stanisława Grabowskich przeznaczony do asfaltyzacji po budowie kanalizacji.

(wszystkie zdjęcia P. Sz. T.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, ukaże się on, po jego zatwierdzeniu przez moderatora.