piątek, 17 maja 2019

VII sesja Rady Dzielnicy.

   VII zwyczajna sesja Rady Dzielnicy odbędzie się 20 maja 2019 r. w sali sesyjnej zielonogórskiego ratusza ul. Stary Rynek 1. Jak na razie ( tj. do godz. 15.00 dnia 17 maja b.r.) radni zostali poinformowani o sześciu projektach uchwał i jednym sprawozdaniu, z czego:

I. Dotyczące tylko Ochli:


Chodzi tu o dwie ulice na południu Ochli, obecnie będące drogami polnymi. Zagłosuję za ich ustanowieniem, gdyż obie nazwy nie wzbudzają kontrowersji, wręcz przeciwnie, mogą dać początek całemu „kosmicznemu” osiedlu :) Przy czym ul. Słoneczna jest już w zupełnie innym miejscu sołectwa. Jednak nie podoba mi się fakt, że wybór tych nazw nie został skonsultowany ani z mieszkańcami Ochli, ani też choćby z samymi właścicielami znajdujących się przy tych dwóch ulicach działek. Poniżej mapka ich usytuowania.

Wyniki głosowania: [Z – 21 (ja); P – 0; W – 0; N - 0]


II. Ogólnozielonogórskie:


Jest to ponowna uchwała odnośnie likwidacji KZG w Zielonej Górze z siedzibą w Zawadzie, gdyż pierwsza uchwała zakładała likwidację z dniem 31 marca b.r., obecna zaś przesuwa tę datę na 30 czerwca b.r. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej uchwały dotyczącej likwidacji KZG, także i tu będę głosował przeciwko, gdyż likwidację tego zakładu uważam za jeden z elementów całkowitego pozbawienia resztek autonomii dawnej Gminy Zielona Góra w ramach Miasta Zielona Góra. Pisałem już o tym tu: https://www.naszaochla.zgora.pl/2019/02/iv-sesja-rady-dzielnicy.html

Wyniki głosowaniauchwała została zdjęta z przebiegu obrad. 


Wyniki głosowania: [Z – 21 (ja); P – 0; W – 0; N - 0]

Wyniki głosowania: [Z – 21 (ja); P – 0; W – 0; N - 0]

Art. 17 ust. 1 pkt 12 ustawy o pomocy społecznej zobowiązuje gminy do prowadzenia i zapewnienia miejsc w mieszkaniach chronionych. Tu znajdą Państwo wyjaśnienie, czym są (czy też na czym polegają) mieszkania chronionetreningoweOd czerwca 2019 r. planowane jest uruchomienie takiego mieszkania w Zielonej Górze przy ul. Głowackiego 8B. Prowadzone ono będzie przez Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze. Dla zainteresowanych podaję także link do statutu Centrum Usług Opiekuńczych. Mieszkanie przeznaczone będzie dla 7 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Każda z nich zamieszkiwać będzie osobny pokój. Do dyspozycji będą także 4 łazienki i kuchnia. Pobyt będzie trwał od kilku miesięcy do 2 lat. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie podstawowych kryteriów (np. niepełnosprawność nie może być głęboka, osoby te muszą posiadać pewien stopień samodzielności, nie mogą też być agresywne itp.). Koszt budowy tego mieszkania wyniósł ok. 800 tys. zł.

Kolejny już raz po wejściu na salę obrad, radni zostali zaskoczeni kolejnymi projektami uchwał, o których wcześniej nie zostali poinformowani. Tym samym też nie było zbyt wiele czasu, by się z nimi dokładnie zapoznać, a już w ogóle, by zasięgnąć jakiś dodatkowych/szerszych informacji pozwalających na w pełni świadome głosownie. Z nich uchwała dotycząca całej Zielonej Góry, była tylko jedna:

Projekt uchwały w sprawie opinii o projekcie uchwały uchylającej uchwałę w sprawie ustalenia wysokości dopłaty do ceny za 1 m3 odprowadzanych ścieków przez "Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja" Sp. z o. o. w Zielonej Górze.

 W 2008 r. przyjęto, że jeśli ZWiK podwyższy cenę jednostkową (za 1 m3) odbioru ścieków o więcej niż 5% w ciągu 1 roku, to różnicę powyżej tych 5% będzie pokrywało Miasto. Niniejsza uchwała uchyla te dopłaty. Innymi słowy w przypadku wzrostu cen za odbiór ścieków, wzrost ten będzie bardziej odczuwalny dla mieszkańców, gdyż będą już musieli pokrywać całą kwotę podwyżki. ZWiK nie jest firmą prywatną, tylko spółką miejską. Uchylając uchwałę o dopłatach, władze Miasta zyskują dodatkowe pieniądze i to w sytuacji, kiedy ZWiK zmniejsza swoje koszty działalności, choćby poprzez wprowadzone niedawno zmianą regulaminu przyłączania się do sieci, ograniczenie 50 m. Przypomnę § 15 tego regulaminu, który mówi: Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne umożliwia przyłączenie nieruchomości do sieci w przypadku: 1) posiadania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej w odległości nie większej niż 50 m od granicy nieruchomości osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci". Szczegóły (dlaczego niektórzy mieszkańcy przy budowie domu zapłacą za przyłącze znacznie więcej niż dotychczas, opisałem niegdyś tu https://www.naszaochla.zgora.pl/2019/02/iv-sesja-rady-dzielnicy.html
Głosowałem więc przeciw tej uchwale.

Wyniki głosowania: [Z – 14; P – 3 (ja); W – 4; N - 0]

Podczas sesji zostanie także przedstawione sprawozdanie z realizacji "Programu współpracy Miasta Zielona Góra z organizacjami pozarządowymi za rok 2018".


Fot. Paweł Sroczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, ukaże się on, po jego zatwierdzeniu przez moderatora.