wtorek, 16 lipca 2019

Wniosek radnych o utworzenie corocznego Funduszu Inwestycyjnego dla Dzielnicy Nowe Miasto.

   W ciągu ostatnich kilku miesięcy, biorąc udział  w sesjach Rady Dzielnicy, kilkakrotnie zwracałem się do dzielnicowych radnych z apelem o podjęcie wspólnych działań, w celu doprowadzenia do rokrocznego przeznaczania przez władze Miasta stosownych środków finansowych na realizację nowych inwestycji na terenie Dzielnicy. Innymi słowy apelowałem o podjęcie uchwały, dzięki której stworzony by został swego rodzaju Fundusz Inwestycyjny Dzielnicy Nowe Miasto. Rokrocznie byłby on zasilany jakimś % dochodów Miasta, następnie rozdzielany na poszczególne sołectwa proporcjonalnie do liczby ich ludności. Środki te byłyby do dyspozycji mieszkańców, podobnie jak to miało miejsce z Funduszem Integracyjnym (tzw. "bonusem" przyłączeniowym).

   Początkowo nie było odzewu na moje apele. Wiedziałem, że mogę w tej sprawie liczyć na radną Dorotę Bojar z Ochli i pewnie też radnego Krzysztofa Wołczyńskiego z Łężycy, ale poza tym reszta radnych milczała. Dopiero podczas ostatniej czerwcowej sesji nastąpił przełom, kiedy to usłyszałem wyraźny głos poparcia od Ireneusza Rypsona z Suchej, a następnie Anny Jankowskiej z Raculi. Co więcej Krzysztof Wołczyński przypomniał sobie pewne nagranie z przedwyborczą obietnicą ze strony radnego miejskiego Tomasza Sroczyńskiego, który zapewniał, że prezydent Kubicki (z którego komitetu wyborczego radny ów startował) od 2020 r. ma inwestować w Dzielnicę więcej środków finansowych, niż miało to miejsce w okresie funkcjonowania funduszu integracyjnego (lata 2015-2019). Zaczęliśmy więc od przypomnienia Prezydentowi o tej obietnicy.
   A ponieważ uznałem, że samo przypomnienie nie wystarczy, od razu rozbudowałem wniosek do Prezydenta Kubickiego o propozycję utworzenia Budżetu Inwestycyjnego dla Dzielnicy Nowe Miasto w wysokości minimum 3 % kwoty dochodów Miasta. Przykładowo w bieżącym roku planowany dochód Miasta ma wynieść ok. 886 mln zł, co przy min. 3 % dałoby kwotę ok. 26,6 mln. zł. Dla porównania Fundusz Integracyjny wynosił średnio 20 mln. na rok. Tym samym więc proponowany procent jak najbardziej spełniałby przedwyborcze deklaracje.
   Pod wnioskiem do Prezydenta podpisało się łącznie 12 z 21 radnych Dzielnicy Nowe Miasto. Prócz wcześniej wspomnianych: Jankowskiej, Bojar, Rypsona i Wołczyńskiego, poparli go także radni: Sylwia Brońska z Zawady, Michał Lubojański z Krępy, Marek Karwacki z Zatonia, Andrzej Wąsik ze Starego Kisielina, Jerzy Szczepski z Przylepu, Mieczysław Momot z Przylepu i Damian Sarnecki z Nowego Kisielina. Jest nas więc ponad połowa i duża w tym zasługa wspomnianej Pani Anny Jankowskiej, która zebrała podpisy i rozmawiała odnośnie tej inicjatywy z większością radnych, za co jej bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również uprzejmie wszystkim radnym, którzy poparli ten wniosek. Do tych zaś, którzy zdezerterowali, mam tylko jedno zdanie: Ta sprawa będzie się rozwijać i w decydującym głosowaniu będziecie mogli udowodnić, że jesteście radnymi dla dobra swoich sołectw i ich mieszkańców.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, ukaże się on, po jego zatwierdzeniu przez moderatora.